Opis projektu
Projekt zakłada cykl trzech warsztatów w trzech grupach wiekowych oraz jeden wspólny warsztat na zakończenie (łącznie 10 warsztatów), podczas których chcemy uczyć dziewczynki i nastolatki sprawczości, by mogły decydować o sobie, chcemy rozwijać ich poczucie mocy, budować świat, w którym równość, sprawiedliwość i różnorodność są doceniane. Moc kobiet zaczyna się od dziewczynek, dlatego chcemy zacząć już od najmłodszych lat. W trzech grupach wiekowych: 5-8; 9-12, 13-17, planujemy przeprowadzić po trzy warsztaty o powyższej tematyce oraz jeden wspólny warsztat w formie pikniku, by móc wzajemnie na siebie oddziaływać. W każdym warsztacie może wziąć udział 10 dziewczynek, a w ostatnim wspólnym pikniku 30. Rekrutacja odbędzie się za pomocą formularza internetowego umieszczonego na stronie stowarzyszenia Spółdzielnia Myśli Kobiecej oraz na stronie Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice.
Dziewczyńskie Centra Mocy to jeden z projektów Fundacji Autonomia, który proponuje tworzenie Centrów w różnych miejscowościach.
DCM to miejsca, w którym każda dziewczynka może bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, pozbywać się poczucia wstydu i bezradności, doceniać swoje ciało, uczyć się jak podejmować decyzje, jak radzić sobie z wyzwaniami, w jaki sposób przełamywać ograniczenia, jak się organizować i współpracować, a czasem nawet jak bezpiecznie popełniać błędy.
DCM są:
DZIEWCZYŃSKIE – dziewczyny mają wpływ na to, jak wygląda i co się w nim dzieje.
WZMACNIAJĄCE/EMPOWERMENTOWE – tu każda może być sobą i budować własną moc, odkrywać swoje siły i odwagę, doświadczać skuteczności i wpływu, a także budować porozumienie i solidarność z innymi.
ROZWIJAJĄCE – to miejsce rozbudzania ciekawości i rozwijania pasji.
BEZPIECZNE – to przestrzeń, w której każda osoba jest szanowana i sprawiedliwie traktowana. W Dziewczyńskim Centrum Mocy będziemy budować zdolność dziewczyn i ich otoczenia do rozpoznawania i reagowania na przemoc ze względu na płeć i inne przesłanki.
DOSTĘPNE – miejsce, z którego może korzystać każda bez względu na status majątkowy, stopień sprawności.
WSPÓLNE – to centrum społeczności(owe), oparte na współpracy i zasobach społeczności, która je tworzy, wspierające samoorganizację i ekonomię dzielenia się.